Temmuz 18, 2024

Dikey Perde, pvc dikey, kumaş dikey, ahşap dikey modelleri vardır. İşyerleri, okullar, dershaneler, kamu binaları, laboratuarlar da en çok tercih edilen perde modellerindendir.

Dikey Perde kullanımı oldukça kolaydır. Kumanda ipi ile dikey perdeyi sağa veya sola hareket ettirebilir. Işıktan istediğiniz kadar yararlanabilirsiniz.

Genelde iş yerlerinde ve okullarda bazen de hastanelerde tercih edilen bir perde modelidir dikey perdeler. İmalatı ise PVC, bazen kumaş olarak ve ayrıca da alüminyum olarak üretilmektedir. Kumaş dikey perdeler evlerde tercih edilir. Evlerde dekorasyonu çok güzel olur ve modern bir görünüm kazandırır. Dikey bir toplama söz konusu olduğu için uzun büyük camlarda kullanımı daha uygundur. Kısa camlarda dekorasyon görünümü açısından hoş durmaz. Bu mekanizmalı perde sisteminde güneş ışığından istenilen düzeyde ve açıda yararlanmak mümkündür. Bir alüminyum ray üzerinde bantları taşıyan vagonların bulunduğu dikey perde sisteminde, ip mekanizması bantların bağlı olduğu vagonları sağa sola veya ortadan iki yana hareket ettirebilir. Zincir kumandası ise bantları kendi ekseninde döndürerek ışık ayarının yapılmasını sağlar. .  Standart olarak 89mm ve 127 mm enlerinde, iki farklı dikey slat eni şeklinde üretilmektedirler. Dikey perdeler iç mekanlarda yaratılmak istenen tasarımı çok daha zenginleştirirken, tıpkı jaluzi sistemlerinde olduğu gibi; 180 derecelik sağa ve sola hareket edebilme özelliği sayesinde ortama giren gün ışığını ve ısıyı kontrol edebilme imkanı sunar.

Dikey Perdelerin özellikleri

Dikey perdelerin saymakla bitmez avantajları vardır. Bu sebeple de sizlere bu özelliklerini madde madde sıralayacağız.

  • Bu perde modelleri maddesi gereği güneş ışınlarına ve sıcağa soğuğa aynı zamanda da darbelere karşı dayanıklıdır. Bu da dikey perdelerin uzun ömürlü kullanım kolaylığı sunmasını sağlar.
  • Mekanizması açılıp kapanabilen ve toplanan bir mekanizmadır. Bir ipe bağlıdır ve istediğiniz açıda güneç ışığını içeri alabilirsiniz. Yanlış kullanımlar dışında bu mekanizma kolay kolay eskimez ve bozulmaz.
  • Bu perde modellerinin tercih edildiği alanlar çok geniştir. Otellerde, ofislerde, okullarda büyük camlı evlerde, üniversite ve hastanelerde kısacası halka açık olan bir çok noktada tercih edilir. Sebebi de büyük ve uzun camlar tercih ediliyor olmasıdır.
  • Dikey perdelerin temizliği jaluzi perdelerin temizliğine benzer. Çok pratik ve kolay şekilde temizliği de yapılabilmektedir. PVC üretim olan dikey perdeler bir sabunlu bezle dahi kolaylıkla dilinebilir. Yerinden indirmeden olduğu yerde temizliğini yapabilirsiniz. Sadece suyun ılık olmasına dikkat etmeniz çok sıcak su kullanmamanız gerekmektedir.
  • Dikey perdeyi kullanacağınız cam ne kadar büyük olursa olsun her boyutta üretilebilme özelliği de vardır. Bu büyük bir avantaj sağlar. Ölçülere göre gereken perde imalatı istenilen malzeme ile yapılır.
  • Aynı zamanda dikey perdeler motorlu ve kumandalı, otomasyon uyumlu ve elle kontrol mekanizmalı olarak üretilmektedir.

Dikey Perde kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Dikey perdelerde bir sistem mevcuttur. Diğer perdelerde olduğu gibi elinizle açıp kapatılma olanağı yoktur. Daha modern ve son teknoloji ile üretilmiş bir perde modelidir. Bu sebeple de kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Dikey Perde, diğer sistemlerde olduğu gibi bir üst ray içine kurulmuş mekanizma sistemine dikine takılan PVC veya KUMAŞ bantların, diğer sistemlerden farklı olarak yatay hareket eden mekanizmalı perde çeşididir. Bu sebeple de bu mekanizmaya dikkat etmek ve bozulmasını engellemek gerekir.

Dikey Perde ölçü alma

Dikey perde ölçüsü alma işlemi kesinlikle bu perdeleri imal edecek profesyonel kişiler tarafından olmalıdır. Mekanizmanın hareket eksenini de hesaplayarak doğru bir ölçü alma işlemi uygulanmalıdır. Perdenin kullanılacağı alanda pilelerin hareketini 180 derece olacak şekilde rahat yapıp yapamadığı kontrol edilmelidir.  Her bir pile 9 cm genişliğindedir. Direk duvara montalama yapılamaz. Bu sebeple de dikey perdenin rahat çalışmasını sağlayacak ve duvarın konumuna göre montaj yapılmasına karar verilecektir. “8”-“10”-“12” cm’lik  “L” ayak kullanılarak Dikey Perde duvardan uzaklaştırılır. Ancak bunun için de yine tavanın duvar ile birleşen kenarından en az “6 ila 7” cm uzaklaştırmak gerekir. Dikey perde ölçüsü alınırken dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise dikey perde toplandığı zaman pileler 20 ya da 30 cm bir alan kaplar. Bu alanda pencerenin açılıp kapanmasına denk gelmemesi büyük ölçüde önemlidir. Bu yüzden perde teki bir tarafa toplanır ve bu  durum da göz önünde bulundurularak uygun tarafa hareket sağlanır.

Dikey Perde fiyatlandırması, stor perdelerde olduğu gibi eni en az  “100 cm” boyu yani yüksekliği en az  ” 200 cm ” olarak,  en az  “2” metrekare üzerinden hesaplanır.

 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir