Temmuz 18, 2024

Plise Perde Çeşitleri

0

Plise perde sistemlerinde çeşitli renk ve özelliklede perde çeşitleri vardır. Dokuma sıklığı, desen ve renk farkı, geçirgenlik durumuna göre farklar gibi pek çok etken plise perde fiyatında da etkili olur.

Plise perde sistemlerinde en üst düzey perde türü Blackout dediğimiz perdedir. Hem ısıyı büyük oranda keser, hem güneş ışığının tamamını keser ve plise perde yapılan alanın içinde siz dolaşırken sizin siluetinizi, gölgenizi hiçbir şekilde dışarı vermez.

Karartma perdeler, diğer adıyla Blackout Perde sistemleri bir ortamın tamamen karartılmasının amaçlandığı durumlarda kullanılması gereken tek perde çeşididir. Karartma perdelerde kullanılan özel kumaşlar %100 ışık geçirmez, 3 katmanlı ve alev almaz özel bir yapıya sahiptir. Standart kumaşlarda, iplikler dikey ve yatay dokunur.(Atkı-çözgü) Blackout kumaş bunlardan farklıdır. İçinde bir siyah katman daha vardır. 3 ayrı kumaşın birleşimi gibidir. Arada siyah katman, üst ve alt da renkli katman olur. Bunu sağlamak içinde standart kumaşlardaki gibi yatay ve dikey dokuma yapılamaz. Kendine özgü örgü şeklinde dokuması vardır. Bu şekilde dokunurken aynı zamanda dökümünden ödün vermemelidir.

Blackout kumaş ışığın olmasını istemediğimiz her yerde kullanılabilir. Genellikle yatak odalarında tercih edilen bu kumaş türü, en iyisi denilebilir. Sadece ışık değil, hem ısı yalıtımı hemde ses yalıtımına da katkısı vardır. Ses yalıtımı için pileli ve çift kat önerilir. Her derde deva ilaç gibi dediğinizi duyabiliyoruz. ama doğru kullanıldığında ve kaliteden ödün verilmediğinde farkı sizde hissedersiniz.

Blackout Plise Perde Kumaşları

Blackout Kumaşlardan sonra Dimout Kumaş dediğimiz perdeler gelir kalite olarak. Sadece güneşi kesmek istiyorum diyorsanız Dimout plise perdeler uygundur. Güneş ışığını %90 civarında hatta %100 keser ancak ısı yalıtımı konusunda hiçbir etkisi yoktur. Pekçok kişi Dimout perdeleri Blackout diye pazarlıyor ve satıyor. Dimout perdeler, Blackout perdelere göre daha ucuzdur.

Peki Dimout perde ile Blackout perdeyi nasıl ayırt edersiniz? Oldukça kolaydır. Dimout perdeler tek kat dokuma perde olduğundan daha yumusak bir yapıya sahiptir. Blackout perdeler 3 kat olduğundan daha sert, kartonsu bir yapıya sahiptir.

Diğer perde türleri genel anlamda güneş ışığını komple engelleyici değil, kırıcı yapıya sahiptir.

Blackout yada Dimout değilse hiçbir plise perde güneş ışığını %30 dan fazla kesmez. Perdenin rengi, deseni hiç farketmez.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir