Haziran 24, 2024

Plise Perde de Yaşanan Sorunların Sebepleri

0

Plise perde normalde fazlası ile rahat bir perde türüdür. Fiyatlarının diğer perde türlerine göre uygun olması, temizliğinin kolayca yapılması, estetik/modern bir görünüme sahip olması, kullanım açısından gün ışığını istediğiniz gibi kullanılmasına izin vermesi, uygulama alanlarının sınırsız olması gibi pek çok artısı mevcut.

Bunca artısı yanında üretilen pek çok ürün gibi sorunlarıda mevcuttur.

Yaşanan sorunların büyük bir kısmı montajlardan kaynaklanmaktadır.

Plise perde piyasada henüz çok yeni olan bir üründür. İyi montaj yapabilecek usta sayısı, plise perde arzına göre yeterli değildir.

Plise perdenin montajı çok kolay olmakla birlikte standart bir ip kilidi ayarı yapmak ustalık ister. Plise perdenin üzerinde çalıştığı iplerin sertliği çok önemlidir. Çok sert çalışan bir plise perde hem kullanımda zorluk yaratır, hemde iplerin standart ömrünün (3 yıl) kısalmasına sebep olur. Genel anlamda sorunların büyük bir kısmı ip gerginlik ayarından çıkar.

Plise perdenin ayakları bağlandıktan sonra ip kilitleri bu ayaklara geçirilir. İp ayar kilitleri firmalara göre değişkenlik göstermektedir. En çok kullanılan 3 numara alyanla ayarlanan ip ayar kilitleridir. Montaj yapacak kişide bu mutlaka olmalıdır.

Peki ip ayarı nasıl olmalıdır?

Plise perdenin standart ayarı aslında çok basittir. İp ayar kilidinden ayarlamayı çözdükten sonra, plise perdenin gerginliği çok sert olmamalıdır. Perde açıkken toplanmayacak kadar germeniz yeterlidir. Yani çok hafif olmalıdır. Bu hem kullanım kolaylığı sağlar, hemde iplerin ömrünün uzamasına sebep olur. Tek bir parmağınız ile rahatça açıp kapatılabilecek düzeyde olmalıdır.

Yapılan ayarda plise perde kapandığında ayaklara tam oturmalıdır. Bir köşe ayağa oturduktan sonra diğer köşe yukarda kalıyorsa ayar olmamış demektir.

Plise perdede sıkça yaşanan sorunların en önemlilerinden biri kalitesiz perdelerdir. Unutmamanı gereken nokta “Kaliteli bir plise perdenin standart bir maliyeti vardır.” Bu maliyetin altında fiyat verenlere kuşku ile bakın. Ucuza aldığınızı zannetiğiniz perde size daha çok sıkıntı yaratır. Standart en ucuz perdelerin maliyeti 3,5 dolar/mkare dir. 2 dolara metrekaresini veren firmalar vardır. Bu fiyatlara düşebilmek için malzemeden ve kırım kalitesinden kaçmak zorunda kalırlar. Bu tip perdeler kağıt gibi yırtılabilecek kadar kalitesizdir.

Montaja hazır bir plise perde nin metrekare fiyatını piyasa fiyatının çok altında ise uzak durun. Zira bu tip plise perde satanların bu kadar ucuz fiyatlara inebilmesi için perde, gergi ipleri, ip kilitleri gibi ürünlerin kalitesinden mecburen taviz vermesi gerekir. Bu tavizler aldığınız plise perdenin ömrünün 3-5 aylara inmesini sağlar.

İnternet üzerinde onlarca plise perde satışı yapan vardır. Bunların büyük bir kısmı imalatçı değildir. Hatta sürekli reklam verip imalatçı görüntüsü uyandıran kişilerde vardır. Dikkatli olun. Servis desteği alamıyacağınız yerlere plise perde yaptırmayın. Plise perde yaptırdığınız yerin sabit bir telefon numarası olması (Sabit hat) o kişi yada firmanın bir ofisi yada atölyesi olduğunu gösterir. Buda sizin bir sorun yaşadığınızda ulaşabileceğiniz bir adres olduğunu gösterir.

Sitemizde Bayilerimiz kısmında verilen tüm firmalar bizim tarafımızdan incelenip onaylanmış firmalardır. Bayilerimizle ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda bizi arayarak sorunun hızla giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bulunduğunuz bölge üzerinden bayilerimiz yolu ile ürünlerinizi yaptırırsanız çok daha hızlı ve sağlıklı hizmet alırsınız.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir