Temmuz 18, 2024

Plise Perde Nedir

0

Son dönemlerde oldukça tercih edilen cam balkonlar başta olmak üzere modern ev veya işyeri ile kış bahçelerinde sıklıkla görmeye başladığımız bir perde türüdür plise perde. Özellikle açılı ortamlarda rahatlıkla kullanılabiliyor olması tercih sebebi olarak görülmektedir. Kontrolü sağlayan ip mekanizması sayesinde aşağı ve yukarı hareket ettirilen bu perdeler oldukça dekoratif ürünler olarak tercih edilmektedirler. Bol renk seçeneği ile jaluzi benzeri kullanım kolaylığı sunması da farklı bir avantajdır. Genelde tül jaluzi olarak da adlandırılan plise perde, alt ray sistemi ve perdeyi istenilen açıklıkta tutmaya olanak veren mekanizması sayesinde de oldukça kolay kullanımlı bir üründür.

Özel üretim kumaşların pile şeklinde özel mekanizma yardımıyla katlanabiliyor olması başta köşeli veya dairesel alanlarda maksimum görsellik ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Montajının hiçbir bölgede delme kırma gibi işlemlere maruz kalmadan yapılabiliyor olması da farklı bir ayrıcalık olarak göze batmaktadır. Tamamen cam üzerine monte edildiğinden herhangi bir şekil bozukluğu veya kirlilik oluşturmamaktadır. Bilinen tüm camlara kolayca monte ediliyor olması da bir farkındalık yaratmaktadır.

Neden Plise Perde Tercih Edilmeli?

Plise perde 150 cm eninde ve 235 cm yükseklikte tüm alanlarda uygulanabilmektedir. Pencerelerdeki estetik görüntüyü bozmamak adına istenilen ölçülerde açılabilir olması özellikle ev hanımlarının ana tercihleri arasında yer almaktadır. Güneş ışıklarının geliş açısına göre perdelerin istenilen noktaya kadar açılabilecek olması oldukça avantajlı bir durumdur. Bu durum aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Plise perde üretiminde kullanılan kumaşların tamamen kir tutmayan özellikte olması ve kolay temizlenebilir yapıları nedeniyle de pratiklik sunmaktadır. Polyester kumaştan üretilmiş olmaları nedeniyle su da tutmayan kumaşlar türündendir. Uzun ömrüne bir de alev almayan yapısı eklendiğinde, ne kadar ekonomik ve güvenli bir perdeden söz ettiğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

Modern görünümü ile birlikte ev, ofis, kış bahçeleri ve daha fazla mekanda kullanılabilen ve 2 cm enindeki kumaşların, ipler aracılığı ile katlanarak toplanma prensibi ile çalışan ve kolay kullanım sağlayan perdelerdir. Bu perde yukarı ve aşağı hareket etmektedir. Üst ve alt kısımlarında paslanmaz alüminyum çıtalar bulunmaktadır. Bu çıtalar perdeye belirli bir ağırlık vererek, monte edildiği alanda daha rahat kullanıma yardımcı olmaktadır. En önemli özelliklerinden birisi de perdenin istenilen yükseklikte veya alçaklıkta durmasıdır. İstenilen seviyede kalmasını sağlayan ipler ise kumaş içerisinden geçerek soketlere bağlanmaktadır. Günümüzde açılı ve yatay kullanımın artması ile birlikte daha sık tercih edilmektedir. Diğer perde modellerinden farklı bir çalışma prensibine sahip olan bu perde sistemi, avantajları ile de kendini ön plana çıkarmaktadır.

Nerelerde Kullanılır?

Kullanıldığı alanda modern bir görünüm sağlayan perdeler, dar, yamuk ve açılı alanlarda da rahatlıkla kullanılmaktadır. Özellikle Cam Balkon Sistemlerinde, Kış Bahçesi Sisteminde, PVC Pencereler ve balkonlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanıldığı diğer alanlar ise şöyle;

 • Pencereler ve balkon kapılarında
 • Ofislerin toplantı salonları ve cam bölmelerinde,
 • Mağazaların vitrinleri, kafeteryaların camlarında,
 • Şehirler arası otobüsler, havaalanlarında,

Kısacası cam uygulaması olan her alanda rahatlıkla kullanılmaktadır. Montaj olarak vidalı ve bantlı ve klipsli olmak üzere 3 farklı şekilde seçenek vardır.

Avantajları Nelerdir?

 • Tüm camlar ile uyumludur. Dar, yamuk ve açılı her alanda kullanılabilir.
 • Kaliteli kumaş ve renk seçenekleri mevcuttur. Renk seçeneklerini öğrenmek için formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz veya buraya tıklayarak renk seçeneklerini görebilirsiniz.
 • Perde istenilen seviyede durdurulabilir. Böylece dışarıdan gelen güneşi ve ışığı engellediğiniz gibi açık bıraktığınız kısımdan da manzaranızı izleyebilirsiniz.
 • Toz ve kir tutmayan yapıdadır. Böylelikle sürekli olarak temizleme ihtiyacına gerek yoktur. Eğer temizlemek isterseniz perdenizi nemli bir bez ile hiç çıkartmadan silebilirsiniz. Çıkartarak temizlemek isterseniz temizlik talimatlarını okuyabilirsiniz. Temizlik Talimatları için buraya tıklayanız.
 • Maksimum derece de mahremiyeti sağlayarak iç mekanın görünmemesini sağlar.
 • Aleve karşı dayanıklı yapıdadır.
 • Isı yalıtımına katkı sağlayarak enerjiden tasarruf etmenizi sağlar.
 • Güneş ışınlarına dayanıklıdır ve renklerinde sararma solma gibi durumlar söz konusu değildir.
 • Yırtılmalara karşı dayanıklıdır. El ile çok zor bir şekilde yırtılabilir fakat bıçak, makas vb. keskin malzemeler ile her perde gibi bu perde de yırtılabilir.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir