Mayıs 21, 2024

Plise Perde Bakımı ve Kullanımı

0

Plise perde bakımı ve kullanımı sıkça karşılaştığımız soruların başında gelmektedir. Plise perdeler diğer perdelere göre kullanımı çok daha kolay ve kullanışlı olmasına rağman uzun süre kullanabilmeniz için bazı bakım prosedürleri vardır.

Kullanım

Plise perdenizin kullanımı oldukça basittir. Perdenizin üstünde ve altında bulunan Aluminyum profiller ile komple aşağı çekebilir yada perdenizin altında bulunan Aluminyum profil ile komple yukarı çekebilirsiniz.  Dilerseniz yine profiller yardımı ile istediğiniz yerde durdurabilirsiniz.

BAKIM

Plise perdelerin bakımı çok kolaydır. Nano hammadeler ile üretilen kumaşlar kir tutmaz yapıdadır. Hafif nemli bir bezle sildiğinizde yada televizyonlardaki toz fırcası ile temizlediğiniz üzerinde oluşabilecek tozlar t0zlar alınır. Dikkat etmeniz gereken en önemli unsur yanıcı ve kesici maddeler ile mudahele etmemenizdir.

!! Plise perdelerdeki en önemli bakım talimatı perdenizi çok uzun süreli ve sabit olarak açık tutmamanız. Sonuçta katlanan bir perde türü olduğu için azami 15 günde bir 15-30 dk. kapalı durumda tutmanızdır. Bu perdenizin daha uzun süre dayanmasına ve katlarının bozulmaması sağlar. Aksi taktirde bir süre sonra perdenizin katları zamanla bozulmaya ve toplanırken pot oluşmasına sebep olur.

Plise perdelerinizi çıkarıp yıkamak gibi bir zorunluluğu yoktur. üstte verdiğimiz paragraftaki gibi bakımını yaptığınızda uzun yıllar size hizmet edecektir.

Çalışma sertliği sıkıntısı varsa bunu çözmek oldukca basittir.

Öncelikle montajı yapan ustanın sertlik ayarını iyi yapması gerek. Buna rağmen ilerleyen zamanlarda sıkıntı olursa birkaç damla sıvı sabunu parmaklarınızla yanda bulunan iplere sürün. Sıvı sabun perdenizin daha rahat çalışmasını sağlayacaktır. Ancak bunu yaparken çok fazla abartmayın.

Perdeniz pot yapıyorsa, yani bir süre sonra katlamalarda sorun olmaya başladı ise bunun için yapmanız gereken perdenizi ıslak bir bezle silip ıslatmaktır. Islandıktan sonra 1 saat kadar kapalı durumda tutun. Sorun çözülecektir.

Plise perdeler ipler üzerinde çalışan, diğer perdelere nazaran daha narin yapıdadır. Verilen talimatlar ile sıkıntı yaşamadan kullanabilirsiniz.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir